Nominees for 2020 Convention Ballot

 

LWML District president

Sherry Burger                                                             

Davenport, Nebraska (Deshler Zone), serves as VP of Servant Resources; has served as Mobile Convention bus coordinator, Retreat Committee, and Leader Development Committee; attended six national conventions; served as zone president, Christian Life chairman; serves as church pianist, choir member, vacation Bible school (various capacities); member of American Legion Auxiliary, and Deshler Chamber of Commerce; has worked in several roles of public education for 40 years.

Denise Hummel                                                            

Grand Island, Nebraska (Grand Island Zone), serves as recording secretary, has served as VP of Servant Resources, VP of Human Care, Nebraska South District archivist and Meeting Planner; served as Zone Human Care and Archivist; serves on altar guild; has served as teacher for Sunday school and vacation Bible school; volunteer at Orphan Grain Train, Nebraska State Fair, and “Project Connect”; has worked as secretary and library para at Central City Schools.

 

vice president of Gospel outreach

Marcia Holtz                                                               

Lexington, Nebraska (Kearney Zone), served on District 2018 Convention Committee and Retreat co-chairman; Zone Christian Life chairman; served her society as vice president and Christian Life chairman; served congregation on Planning Committee and Inreach-Outreach; Community officer in Christian Women’s Connection, plan and run Trinity Cookers classes, coordinator for Meals on Wheels, Crisis Line volunteer, CASA volunteer; worked in senior centers as kitchen and center manager (26 years) one year of college – dietary manager; enjoys quilting, traveling, knitting, visiting and walking.

Randi Warneke                                                            

Hastings, Nebraska (Hastings Zone), served as District Gospel Outreach Committee member; 2019 delegate national convention – Mobile; served as Hastings Zone president and secretary, McCook Zone secretary; served as society president, secretary and treasurer; has served congregation as Sunday school teacher, vacation Bible school teacher and director, altar guild, youth group leader, past school board member; Education BA Concordia University, MSW California State University Long Beach; works as licensed social worker with Grand Island Veteran’s Administration.

 

 

vice president of servant resources

Vickie Hegeholz                                                                                                                                                                                Staplehurst, Nebraska, (Seward Zone), serves on Nominating Committee, has served as chairman of the 2016 District Convention, registrar for 2018 Seek and Serve Day; served as zone president, secretary, second VP (Human Care) and first VP (Bylaws); served congregation as financial secretary, church secretary, vacation Bible school craft leader, 20/20 Vision Gala Committee and Thrivent member; employed at Memorial Health Care System-Seward (Billing Dept).

Lori Leibbrandt                                                    

Wilsonville, Nebraska (Holdrege Zone), served as zone president, and Leader Development chairman; has attended two national conventions; attended several district retreats and conventions, assisted with ingatherings; volunteers within community with activities such as: Orphan Grain Train, Meals on Wheels, bingo (at long-term care), serving meals at senior center, bake sales; drove school bus for 31 years, and farmed for many years; enjoying retirement.

 

recording secretary

Heather Dahl                                                                                                                                                                                               

Courtland, Kansas (Deshler Zone), served as zone secretary for two years and currently as archivist; society president from 2014-2019; member of Centennial Lutheran Church where she is church organist, Sunday school teacher, former vacation Bible school superintendent, vacation Bible school kitchen coordinator, ACTS youth group leader; was a 4-H leader when her children were younger; currently teaching Family and Consumer Science Education 6-12 grades, FCCLA advisor and BIA (a junior high community service group).

Margaret Morris                                                       

Doniphan, Nebraska (Grand Island Zone), served as Grand Island zone recording secretary for two terms, served as St. Paul’s Lutheran society president; member of St. Paul’s Lutheran Church, Doniphan where she is leader for the altar guild, parish health ministry contact person and does outreach to elderly members in assisted living and other care facilities; volunteers at the Nebraska State Fair; retired registered nurse; interests are health, exercise and sewing, also enjoys doing Christian service.

 

 

 





 

treasurer

Norma Hansen                                                                                                                                                                                            

Superior, Nebraska (Deshler Zone), has served on zone public relations, board of directors; served society as secretary, delegate to 2018 Convention; served as financial secretary, church treasurer, on church council as Memorial Committee chairman, outreach, altar committees, organist, greeter, adult and women’s Bible study, and Sunday school teacher; volunteers at library, hospital auxiliary, 4-H leader, County 4-H Council, member and president of school board; Associates Degree in Business, works as controller for Zoltenko Farms, Inc., and bookkeeper for DST Transport, Inc.

Janet Keiser                                                            

Wauneta, Nebraska (McCook Zone), currently serving her zone as treasurer, has served as vice president of Human Care; has served society as president for two terms, also served two terms as treasurer and one term as secretary; congregational service includes vacation Bible school director, quilting group, choir member; Community service includes serving as a board member of Mercy Meals of Southwest Nebraska; is a farm wife and has her own business of Style Dots Jewelry.

 

pastoral counselors

Rev. Ben Francisco                                                     

Grant, Nebraska (Ogallala Zone), serves Zion Lutheran Church, Grant; is a 2008 graduate of Concordia Seminary, St. Louis; served as pastoral counselor for Ogallala Zone since 2018; has served at Mount Calvary Lutheran Church in Brady, Texas from 2008-2016;  Current member of Grant Rotary Club, Cowboy Capital Chorus, Perkins County Ministerial Association, Grant Volunteer Fire Department, Perkins County Retirement Association, and Teammates Mentoring.

Rev. Shawn Kitzing                                                     

Staplehurst, Nebraska (Seward Zone), serves Our Redeemer Lutheran Church, Staplehurst; is a 2000 graduate of Concordia Seminary, St. Louis; served as Grand Island Zone pastoral counselor from 2006-2010, has served at Immanuel Lutheran in Loup City, Nebraska; Currently serves as District Intersect board member and rescue captain for Staplehurst Fire/Rescue; has served as circuit visitor (Grand Island Circuit), ABlaze coordinator, LLL zone counselor and LLL District pastoral counselor.

 

nominating committee candidates

Diana Armknecht                                                                                

Diana Armknecht, Brule, Nebraska (Ogallala Zone) has served as president, zone archivist, president elect, and secretary;
was society treasurer; has taught Sunday school, choir member, served on altar guild; is retired; enjoys gardening, quilting, knitting, crocheting and reading.

Deanna Dowding                                                                             

Seward, Nebraska (Seward Zone), has served as District VP of Gospel Outreach; served as zone president, secretary, Christian Life, Member Development, Benevolence; congregational Stephen Ministry, Human Care board, Christ's Cupboard, Achachek and Ninilchek, Alaska VBS; retired SPED para.

Sue Hoffschneider                                                      

Waco, Nebraska (York Zone), has served as District recording secretary, Nominating Committee, Media/Marketing, Structure Committee; served as zone secretary, Member Development, Christian Life, convention delegate; served as society president and various other offices; retired teacher.

Linda Potter                                                                 

Hastings, Nebraska (Hastings Zone), has served as District Special Gifts chairman, Media/Marketing and Nominating Committee member; served as zone president and secretary; served as society president, secretary, and treasurer; Zion Lutheran Foundation Committee member.

Joyce Rathe                                                                                                                            

Tecumseh, Nebraska (Falls City Zone), has served on the District Convention Committee and helped select District scholarship recipients; has served as zone president and treasurer; served as society president and vice-president; president of Thrivent group, served congregation as secretary and on Stewardship Committee.

Susan Thomas                                                                          

Fairbury, Nebraska (Beatrice Zone), serving as District Special Gifts chairman; has served as zone recording secretary; has served as society vice-president and treasurer. Congregational activities include midweek classes, Sunday school teacher, treasurer, secretary; retired school counselor.

 

 

Contents © 2020 LWML Nebraska South District • Church Website Builder by mychurchwebsite.netPrivacy Policy